Klasnová přesvědčovala poslance, aby zabránili odebírání ZTP průkazů

Včera se konal v parlamentu seminář organizovaný poslankyní Kateřinou Klasnovou z Věcí veřejných. Tématem bylo odebírání ZTP a ZTP/P průkazů lidem, kteří je potřebují. Zda seminář k něčemu byl, se ukáže, až se bude projednávat změna zákona, kterou právě Klasnová předložila.

Až sto dvaceti tisícům postižených hrozí, že přijdou o své výhody spojené s průkazem ZTP. Po semináři ve sněmovně to včera před novináři řekla Zdena Cupková ze Sdružení zdravotně postižených, sama s amputovanou končetinou. Tvrdí, že pro těžce zdravotně postižené to znamená katastrofu.

»Nejenže bychom přišli o bezplatnou MHD, ale také o parkovací místo před domem a nemohli bychom parkovat na vyhrazených místech pro invalidy, třeba před obchodními domy. Těch 120 tisíc lidí průkazky nutně potřebuje,« uvedla.

Rozhodnutí o tom, že nemá na průkaz nárok, prý už obdržela Michaela Kotěšovská, která od narození trpí mozkovou obrnou a má postižené obě nohy. »Byla jsem posouzena jako člověk, který nepotřebuje žádný průkaz,« uvedla. V souvislosti s postižením prý nežádala stát nikdy o žádné příspěvky, nyní však přišla o právo sednout si v prostředcích hromadné dopravy nebo mít vyhrazené parkovací místo. »Těžký nákup pro mě už dnes nepřichází v úvahu,« řekla.

Ve sněmovně leží novela Věcí veřejných, která navrhuje vrátit stav do doby před reformou. Předsedkyně poslanců VV Kateřina Klasnová novinářům řekla, že změny na semináři přislíbili i zástupci MPSV. Průkaz zdravotně postižených by prý nebyl vázán na příspěvek na péči a na zákon o zdravotních službách a přehodnotil by se přístup, že o příspěvek na automobil nemohou žádat lidé, kteří mají nohu amputovanou nad kolenem.

„Některé věci je třeba upravit, ale to lze udělat v druhém čtení. Uděláme vše pro to, aby se situace změnila a zlepšila. Po sociální reformě, po všech přijatých novelách a vyhláškách, jsou na tom lidé se zdravotním postižením velmi špatně,« zdůraznila na semináři poslankyně Marta Semelová (KSČM).

»Rozbil se fungující systém, který bylo možné vylepšovat, a přišel chaos. Dochází k privatizaci veřejných služeb a odtoku peněz ze státního rozpočtu do soukromých firem,« dodala. Opakovaně zaznělo, že tzv. sociální reforma rozvrátila stav, který platil a docela fungoval do počátku roku 2012.

Haló noviny

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.