Případ Orlová aneb Hádky ve Svazu tělesně postižených

ilustrační foto: Flickr.com

Dvě sedmdesátileté ženy byly vyloučeny z Svazu tělesně postižených v Orlové, kde kritizovaly černé fondy a nakládání s dotacemi sponzorů. Vyloučení považují za trest za tuto kritiku.

Sedmatřicet let byla Marie Štěpánková členkou organizace Svazu tělesně postižených v Orlové. Scházela se s dalšími lidmi na společných akcích, jezdila na ozdravné pobyty, před lety tu organizaci dokonce vedla. Teď má však 74letá žena odkázaná na invalidní vozík pocit křivdy. Její bývalí přátelé ji totiž v březnu ze svého středu vyloučili.

A nejen ji. Ve stejné situaci je i další vozíčkářka, 71letá Gertruda Ondrová, dříve předsedkyně revizní komise v organizaci. Vyloučení nesou ženy těžce. Považují je za nespravedlivé. Jsou přesvědčené, že jde o trest za jejich snahu zlepšit hospodaření v organizaci. Kritizovaly totiž černé fondy a nakládání s dotacemi sponzorů.

„Naše organizace zpronevěřuje peníze členů,“ míní Marie Štěpánková. „Z prodeje občerstvení a alkoholu se vytvářejí černé fondy, které výbor rozděluje jen svým oblíbencům. Když se někdo ozval, skončil. Tak jako teď my. Chtěly jsme udělat hloubkovou revizi nebo audit, ale to předseda zarazil,“ líčí žena.

Souhlasí s ní i Gertruda Ondrová. „Problémy nastaly asi před rokem, když jsem zjistila, že mi nepředkládají všechny doklady, především ty o darech sponzorů. Když jsem měla předat funkci předsedkyně revizní komise, chtěla jsem mít vše v pořádku, aby mě dodatečně někdo nehnal k zodpovědnosti, ale nedali mi všechny podklady,“ dodává žena s tím, že na doklady o sponzorských darech narazila víceméně náhodou.

Ženy se k situaci ve vlastní organizaci nejdříve obracely na výbor, a když neuspěly, oslovily nadřízené funkcionáře. Když ani tam nepochodily, obrátily se na policii…

Jenže účastníci nedávné členské schůze odhlasovali zrušení členství obou žen kvůli jejich chování neslučitelnému se stanovami svazu. V písemném zdůvodnění stojí: „Pro hrubé poškozování dobrého jména místní organizace…“

V rozhovorech říkají členové svazu přímo, že ženy vyloučili pro pomluvy. A právě kvůli pomluvám teď zažívá nepříjemnosti i Jozef Bihari, který byl předsedou orlovské organizace posledních dvanáct let. Když mu v březnu skočilo volební období, už nekandidoval. Jenže uvolněné funkce se kvůli hádkám nechtěl ujmout nikdo jiný. A nenašlo se ani dost zájemců o práci ve výboru.

Ten se tak nepodařilo zvolit a organizaci, která existuje už od roku 1946, nyní hrozí zánik.

„Když jsem v roce 2000 organizaci přebíral, na kontě bylo 70 tisíc korun. Teď je tam 400 tisíc korun. Copak to svědčí o nějakém rozkrádání?“ říká Bihari, který organizoval každý rok řadu akcí pro členy a dařilo se mu shánět věcné dary i peníze od sponzorů. Všichni byli podle něj spokojení až na pár lidí včetně vyloučených žen.

„Je v tom obyčejná lidská závist. Někteří mají představu, že všechny peníze od sponzorů musí dostat na ozdravné pobyty, a vůbec všechno by chtěli zadarmo. Když jsem sehnal od sponzorů sladkosti na dvě akce a udělal z toho balíčky na tři akce, vynadali mi, že jsem měl rozdat všechno hned. A počítali, kdo kolik dostal bonbonů,“ tvrdí Bihari.

Domluva s nimi byla nemožná, proto jsme je vyloučili

Podle něj ale musel s penězi hospodařit rozumně, protože organizace má vlastní budovu s klubovnou a zahradou, o kterou se musí starat, hradit energie i opravy.
„V domku se scházíme a pořádáme Josefovskou zábavu, oslavy Dne žen a další akce.

Nepreferoval jsem oblíbence, ale odměnu jsem dal například člověku, který sekal trávu na našem pozemku. Nebo jsme přispěli na kočárek mladé člence, která pomáhala se sháněním sponzorů, ale sama je sociálně slabá. To vše mi pak někteří lidé vyčítali. Ty dvě ženy na mě dokonce podaly trestní oznámení. Když ho policie odložila, šly s tím na kriminálku. Domluva s nimi není možná, proto jsme je nakonec vyloučili,“ dodává Bihari.

Marie Štěpánková a Gertruda Ondrová s ním nesouhlasí. Trvají na tom, že hospodaření v organizaci nebylo správné a vyžaduje nezávislý audit. „Nejde o závist. Vadí nám, když třeba sponzor věnoval organizaci spoustu kaprů a místo toho, abychom je dostali jako občerstvení, museli jsme na akci za porci smažené ryby zaplatit 65 korun, platilo se samozřejmě i za alkohol a jiné pití, peníze z toho šly na černý fond a za to pak jeli na výlet jen někteří,“ popisuje praxi v organizaci Ondrová.

Bývalá šéfka okresní organizace Josefa Gevinerová, šéf krajské organizace Dalibor Přeček i předsedkyně svazu Helena Klasnová ale dali nezávisle na sobě najevo, že situaci v Orlové vnímají stejně jako Bihari, za kterým stojí. „Kontroly hospodaření zpronevěry neodhalily. Bohužel ty dvě ženy rozhádaly celou organizaci,“ míní shodně.

„V kraji máme 60 místních organizací Svazu tělesně postižených s 5 500 členy, ale nikde se neděje to, co v Orlové. Teď má organizace čas do října. Pokud nezvolí nový výbor a nebude vyvíjet žádnou činnost, zanikne,“ říká Dalibor Přeček s tím, že by to byla velká škoda. Mezilidské vztahy v Orlové jsou dlouhodobě vyhrocené.

Dokazuje to i fakt, že jeden z konfliktů řešila nedávno přestupková komise města.

Na radnici se obrátily Štěpánková s Ondrovou kvůli tomu, že na členské schůzi svazu se je při debatě o hospodaření snažila 65letá žena umlčet velmi vulgárními výrazy. „Drž hubu, tomu hovno rozumíš. Já mám školy, ty krávo jedna…,“ zaznělo například podle zápisu komise, která podnět uznala jako oprávněný.

Rozhodla, že nadávající žena musí za urážku na cti zaplatit pokutu ve výši 500 korun plus náklady řízení ve výši 1 000 korun. Marie Štěpánková a Gertruda Ondrová teď nejvíce sázejí na kriminální policii. Vedoucí karvinského oddělení hospodářské kriminality Jaroslav Kovář ale MF DNES řekl, že případ už prošetřili a odložili.

„Případ jsme prošetřili dost podrobně. Oslovili jsme i sponzory a zjišťovali, zda peníze či věcné dary použila organizace na ty účely, ke kterým byly určeny. Nezjistili jsme nic, co by bylo možné považovat za trestný čin“ říká Kovář.

Netajil, že hospodaření v organizaci nebylo zcela přehledné, ale podle něj není možné ho kriminalizovat. „Kdyby šlo o firmu, asi by takovým způsobem fungovat nemohla, ale tohle je neziskový spolek, kde o rozdělování peněz rozhodují jeho členové. Nezjistili jsme, že by si někdo ulíval peníze do vlastní kapsy, bohužel převládly výrazné osobní spory i lidská závist,“ dodal.

Černé fondy jako jedna velká neznámá…

A zmíněné černé fondy? Kovář připouští, že to byl oříšek i pro policisty. Nakonec ale dospěli k názoru, že v neziskové organizaci vlastně o černé fondy v pravém smyslu nejde. Využívá je přitom většina podobných organizací. „Když na našich akcích prodáváme občerstvení, je to jediný způsob, jak můžeme přijít k penězům.

Nikdo by si ale nedovolil to napráskat, protože všechny peníze zase využijeme pro potřeby svých členů,“ říká šéfka jedné vesnické organizace, která se věnuje dětem. Podobně jako v Orlové si záznamy o svých ziscích vedou ve zvláštním sešitě.

Podle Petry Homolové, mluvčí Generálního finančního ředitelství, jsou přitom černé fondy v těchto spolcích zcela zbytečné. Občanská sdružení i jiné neziskové organizace mají totiž výjimky ze zákona o daních z příjmů.

„Protože nejsou primárně založeny za účelem zisku, většina z nich nemusí podávat a ani nepodává daňová přiznání. Zákon je však neomezuje při nákupu nebo prodeji zboží či služeb. Pokud mají zisk, musí o něm vést evidenci, a pokud příjmy z hlavní činnosti převýší náklady na ně vynaložené, musí platit daň z příjmů.

Mohou ale využít další výjimku a snížit si základ daně až o třicet procent, maximálně však o milion korun,“ vysvětluje Homolová. Takové částky přitom orlovská organizace ani většina jiných neziskových sdružení a spolků nevydělává. Žádné daně by proto platit nemusely, ani kdyby každou korunu poctivě zaznamenaly do pokladního deníku.

Vydělané peníze mohou legálně používat pro potřeby svých členů i na investice do svého majetku. Většina se ale snaží situaci si zjednodušit a vyhnout se papírování, možná i z neznalosti tak vznikají ony zbytečně černé fondy…

„Finanční úřady dělají u občanských sdružení namátkové daňové kontroly. Zjišťují pochybení z neznalosti zákona, ale případné doměrky daní jsou v malých částkách. Rozhodně se tam nedají hledat zásadní daňové úniky,“ vysvětluje Homolová.

Mladá fronta DNES

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.