Výživová pyramida aneb jak zdravě jíst

Výživová pyramida dává přehledný návod, jak zdravě jíst. Složitá doporučení odborníků jsou v ní názorně zakreslena tak, že jsou na první pohled každému pochopitelná. Experti ji nyní aktualizovali.

„Desítky let stará pomůcka je aktualizovaná podle nejnovějších výživových poznatků a aktuálních zdravotních problémů české populace, v níž každý druhý váží víc, než by měl, říká člen Fóra zdravé výživy Pavel Suchánek.

„Vytvořili jsme aktualizovanou výživovou pyramidu, která odráží doporučení v rámci změn zdravotního stavu obyvatel ČR,“ uvedl.

Zásadní novinkou podle Suchánka je to, že se víc než dosud zdůrazňuje pravidelnost konzumace zeleniny, ovoce a luštěnin, a naopak se upozorňuje na riziko nadměrné konzumace pečiva. V novém pojetí je pečivo rizikové. Základem zdravé výživy má být zelenina a k tomu chleba jako velmi důležitý a rovnocenný partner.

„Pečivo jako nejlevnější zdroj energie vyvolává rychle znovu pocit hladu a podporuje například riziko cukrovky a obezity, tak je snaha zdůraznit, že pečivo sice je důležité jako ostatní obiloviny, ale zelenina by měla být častější a její množství větší,“ řekl Suchánek.

Pečivo se v nové pyramidě posouvá o stupínek výš, kde jsou potraviny méně doporučované. Nejvíc doporučené potraviny, včetně čisté vody, jsou v základně pyramidy, z nich více vhodné v levé části, méně vhodné v pravé části.

Pyramida řeší i kvalitu tuků – zdůrazňuje konzumaci ryb a rostlinných olejů na úkor živočišných tuků. „Důležité je upozornění na omezení konzumace tzv. transmastných kyselin, to znamená ztužených tuků, které jsou v různých náplních a sušenkách,“ upozornil.

K využití tuků v jídelníčku doplnil, že pro vstřebávání některých vitamínů jsou tuky nezbytné. Zeleninu je vhodné opracovat na rostlinném oleji. Lykopen z rajčat, který chrání jako silný antioxidant, se uvolní, když se rajčata tepelně upraví na řepkovém nebo olivovém oleji.

„Syrová zelenina je základním zdrojem vlákniny, pokud ji bereme i jako zdroj vitamínů, minerálních látek, tak je potřeba většinou tepelná úprava, a tam je důležité, na čem lidé zeleninu upraví,“ shrnul odborník.

Pyramida je sestavena pro běžnou dospělou populaci, zhruba od 16 let výše. Je pro lidi zdravé, kteří si nejsou vědomi, že by trpěli civilizačními chorobami.
výživová pyramida

Doporučení odborníků:

jezte pestrou stravu rozloženou do celého dne

zvyšte spotřebu zeleniny a ovoce na 600 g denně (400 g zeleniny, 200 g ovoce)

denně konzumujte nejméně 2 l tekutin, přednost dávejte vodě

nezapomínejte na pravidelnou denní konzumaci mléčných výrobků, nejlépe zakysaných

na teplou i studenou kuchyni používejte rostlinné oleje a kvalitní margaríny

maso jezte jen libové, bez viditelného tuku

omezte smažené pokrmy a vyhýbejte se oplatkám, keksům a sušenkám s náplní a polevou

vybírejte si potraviny s nižším obsahem sodíku, nepřisolujte

udržujte si optimální tělesnou hmotnost, pravidelně se hýbejte

invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.