Problémy vozíčkářky s sKartou

vozíčkářka

Na televizi FTV Prima se obrátila další zoufalá divačka, která má problém s sKartou. Paní Eva je upoutaná na invalidní vozík a má průkazku ZTP. Od úřadu teď ale dostala obyčejnou základní s-Kartu, podle které žádné výhody a úlevy nemá. Podle ministerstva práce je to v pořádku.
Eliška Čeřovská, redaktorka:
S-Karty lidé stále kritizují a aby to nebylo moc jednoduché, existují hned dva druhy sKaret – základní a speciální. Speciální vydávají úřady práce jen osobám se zdravotním postižením a nahrazuje průkazy TP, ZTP a ZTPP. Rozdíl oproti základní kartě je kromě světlejší zelené barvy i v tom, že na ni najdete i fotku jejího držitele. Jenže na naše redakci se obrátila paní Eva, která i přesto, že je na vozíku, dostala na úřadu práce sKartu základní.

Eva Hatajová, držitelka s-Karty:
Oni mi řekli na to, že když mám novej průkaz ZTP, takže se na mne nevztahuje, že nepotřebuju tu druhou kartu, což si myslím, že taky je hloupost. Já jsem invalida třetího stupně, jsem postižená hodně a nikam se vlastně nedostanu. Jsem odkázána na pomoc druhých.

redaktorka:
SKarty by přitom do budoucna měly definitivně nahradit papírové průkazy ZTP. Proto paní Eva nechápe, proč dostala sKartu základní a vedle toho se ještě má prokazovat papírovou průkazkou ZTP.

Štěpánka Filipová, mluvčí MPSV:
Paní pobírá ještě nějakou jinou dávku, než jsou dávky pro zdravotně a tělesně postižené. V tom případě může mít k dispozici po dobu, než jí skončí platnost průkazu ZTP, klasickou sKartu.

redaktorka:
Až ale paní Evě skončí platnost klasické papírové průkazky ZTP, úřad práce ji vyzve, aby si přišla pro sKartu novou.

mluvčí MPSV:
Ano, měla by mít k dispozici sKartu určenou právě pro osoby se zdravotním postižením.

Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdrav. postižením ČR:
Jednoznačně to dokazuje, že sKarty jsou zbytečné, protože paní má průkazku ZTP a nepotřebuje sKartu.

redaktorka:
Národní rada osob se zdravotním postižením navíc podala stížnost k Ústavnímu soudu na zrušení všech ustanovení okolo sKarty.

Krása:
Znamenalo by to, že vlastně by se vyplácely dávky tak, jako to bylo před 1. 1. 2012 a stejně by tak zůstala průkazka ZTP. To znamená, že by se vydávala klasická papírová zalitá ve fólii.

redaktorka:
Vladimír Pinker a Eliška Čeřovská, Prima FTV.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.