Handicapovaní budou mít dvě skarty

Hrozí snad, že si postižení na všechny své sKarty budou muset brzy brát příruční zavazadlo? Podle všeho ano.

Postižený, který bude chtít využívat platební funkci sKarty bude mít sKarty dvě. Jednu jen jako obyčejný průkaz TP, ZTP nebo ZTP/P a druhou kartu, se kterou bude možné provádět platební transakce. Vyplývá to z návrhů vlády, kterými reaguje na kritiku Ombudsmana a Úřadu na ochranu osobních údajů.

Celá situace už ale přijde naprosto absurdní Národní radě osob se zdravotním postižením ČR: „Sociální karta je podle nás nadbytečná. Nesouhlasíme s ní jako s takovou,“ řekl předseda rady Václav Krása. Podle něj je karta jako průkazka zbytečná v době zavádění elektronických občanských průkazů. Některým postiženým navíc jakákoliv další karta ztěžuje situaci, třeba nevidomí by si mohli obě plastikové karty plést, popsal Krása.

Ombudsman a Úřad na ochranu osobních údajů hlavně kritizoval, že by postižení měli platební kartu ukazovat všude na úřadech, když si půjdou vyřídit nějakou žádost. Handicapovaní se však shodují, že to by nebylo nejhorší. Spíše se jim nelíbí, že musí sKartu, která slouží jako platební karta, ukazovat třeba při kontrole revizora, při nástupu do linkových autobusů nebo při vstupu na nejrůznější akce. Snadno tak může dojít ke ztrátě či k odcizení a s tím spojeným problémům.

Podle návrhu zákon stanoví, že pokud bude postižený chtít sKartu používat jako platební, bude moci požádat úřad práce ještě o vydání základní sociální karty. „Navrhuje se řešení založené na možnosti volby osoby se zdravotním postižením, aby v případě, kdy odmítne kumulaci funkcí (průkazka a placení), byly vydány karty dvě,“ uvádí ministerstvo v návrhu.

Speciální sKartu převzalo podle mluvčího úřadu práce Jiřího Reichla dosud asi 16 500 postižených. Odmítlo ji 133 lidí. Běžných karet vydali úředníci 227 200, nechtělo je 1 650 lidí. Dosud přes spořitelnu proteklo celkem 616 700 dávek za téměř 3,6 miliardy Kč.

Novelu, která má z návrhů vycházet, by podle záměru ministryně práce mohla Sněmovna projednávat na příští schůzi. Paragrafy má připravit pracovní skupina. Ta se poprvé sešla 1. února. Od té doby práce ale příliš nepostoupily. Změnit by se měla i smlouva se spořitelnou. Dohodu se zatím nepodařilo uzavřít. „Jednání paní ministryně se spořitelnou teprve bude, nikoliv ale tento týden,“ řekla ve středu mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.