Tyč nelegální značky uprostřed chodníku ohrožuje nevidomé

Dopravní značku, ohrožující zrakově postižené u jejich centra v Karlových Varech, dala bez souhlasu policie umístit uprostřed chodníku firma, která zajišťovala značení pro magistrát. Jeho zástupci slíbili, že zajistí rychlou nápravu./ilustrační snímek/

Obyvatelka Vítězné ulice Monika Giňová má zdravé oči, takže se může kovové tyči s informativní značkou „zastávka autobusu“ zdaleka vyhnout.

„Co ale mají dělat nevidomí a slabozrací, kteří tudy chodí do svého centra a o tyči nic nevědí? Je to otřes,“ kroutila v úterý nevěřícně hlavou žena nad novou dopravní značkou, kterou nechal magistrát nedávno namontovat.

Podivují se i prodavačky z pekařství, které na autobusovou zastávku vidí přes výlohu. „Je to bezohledné. My se vyhneme, horší to mají ženské s kočárkem anebo vozíčkáři. Doufáme jen, že si nenatluče zdravotně postižený, který tudy půjde po chodníku do nedalekého TyfloCentra,“ uvedly prodavačky.

Překvapení dopravní značkou byli i policisté, kterým MF DNES fotografii poslala. Slíbili, že se na místo přijdou podívat.

„Policie se k umístění nové značky nevyjadřovala – na rozdíl od autobusové zastávky, která je u kina Drahomíra několik let,“ vysvětlila krajská policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

Na značku upozornil redakci MF DNES ředitel Centra pro zdravotně postižené Karlovarského kraje Petr Končel. Měl totiž obavy o bezpečnost svých klientů.

Trasu si v úterý prošel i nevidomý Pavel Rogaczewski, ředitel obecně prospěšné společnosti TyfloCentrum Karlovy Vary. Pracoviště má ve Vítězné ulici, jen několik desítek metrů od značky v chodníku.

„Hrozí zranění lidí, kteří o značce nevědí,“ konstatoval. Je rád, že magistrát byl vstřícný a kritizovanou nebezpečnou překážku odstraní.

Vedoucí technického odboru magistrátu Eva Pavlasová si zprvu myslela, že jde o přechodnou dopravní značku a odkázala redakci na Dopravní podnik Karlovy Vary.

Jak ale zjistila, značku přišroubovala uprostřed chodníku jiná firma. „Pokud pro nás obnovovala dopravní značení firma, udělala ho špatně. Značka je umístěná nešťastně. Nevím, proč to tak vymysleli. Hned je na to upozorním a požádám o okamžitou nápravu,“ slíbila. Dodala, že nejpozději do dneška značka zmizí.

Něco podobného se může opakovat i v dalších čtvrtích Karlových Varů, kde magistrát podle finančních možností postupně doplňuje označení autobusových zastávek. Na některé z nich dává dopravní podnik nové jízdní řády.

„Před pěti lety jsme při kontrole dopravního značení v Karlových Varech nepotřebné značky odstraňovali. To ale neznamená, že by se na nás nemohli občané obracet se žádostí. Chtějí po nás například umístit zákazy zastavení ve své ulici. Tyto žádosti konzultujeme s dopravním inspektorátem,“ uvedla Eva Pavlasová.


Vladimír Zedník
Mladá fronta DNES

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.