Kampaň Ruce na prsa naučí ženy, jak se vyšetřovat

Kampaň Ruce na prsa naučí ženy na modelu, jak si prsa vyšetřovat. Tváří kampaně se stala moderátorka a herečka Iva Kubelková.

 V preventivní kampani Ruce na prsa se ženy naučí na modelu, jak si mají správně vyšetřovat ňadra. Mohou tak včas odhalit počínající rakovinu prsu.

Pravidelný screening na mamografu platí zdravotní pojišťovny ženám od 45 let jednou za dva roky. V mezidobí by si měly prsa každý měsíc vyšetřit samy. Vyšetřovat by si je měly také dva miliony žen od 20 do 45 let věku, které do pravidelného screeningu nespadají.

Vzdělávací akce odstartovala dnes v Praze, obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius s ní zavítá během roku do 18 obchodních center v celé ČR.

V Česku žije 72.000 žen, které rakovinu prsu měly nebo mají, každý rok dalších 7000 přibývá. „Úspěšnost léčby je přitom při včasné diagnóze daleko lepší a léčba méně zatěžující,“ řekla patronka kampaně, přední česká onkoložka docentka Petra Tesařová z Všeobecné fakultní nemocnice.

„Stačí opravdu málo, aby se běžnou a pravidelnou součástí péče o naše tělo stalo každý měsíc samovyšetření prsů, které může zachránit život,“ dodala.

„Ženy, které navštíví stánek Dialogu Jessenius během jeho čtrnáctidenních zastávek v jednotlivých místech republiky, si mohou samy na speciálním fantomu vyzkoušet, jak samovyšetření provádět a jak poznat, když se v prsu nachází něco, co tam nepatří,“ řekla moderátorka a herečka Iva Kubelková, která je tváří kampaně.

Jako první si mohou vyzkoušet samovyšetření zákaznice v pražském obchodním centru Nový Smíchov v prvním nadzemním podlaží od 5. do 22. září.

Další příležitost bude v neděli v Praze při charitativním běhu Harfandění, jehož výtěžek poputuje právě na podporu této kampaně.

Rady a informace získají ženy také při přednáškách v sídlech sokolských organizací po celé ČR a v čekárnách gynekologických ordinací. V instruktážním videu poradí „český doktor House“ Martin Stránský, který seriálového lékaře daboval, mladé ženě, jak při samovyšetření postupovat.

 

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.