Ministr dopravy chce zrušit slevy pro studenty. Postiženým zůstanou

Od července by dopravci mohli přestat nabízet levnější jízdenky pro studenty, ministr dopravy Zbyněk Stanjura to vysvětluje úsporami. Zůstanou jen slevy postiženým. Návrh musí podle Mladé fronty Dnes schválit ještě vláda.

Ministerstvo dopravy výrazně zasáhne do zaběhlého systému slev v tuzemské veřejné dopravě. Po zrušení zlevněných jízdenek pro seniory přestane dotovat i studentské slevy ve vlacích a autobusech. Bude jen na dopravcích, zda studentům nabídnou levnější jízdenky, nebo ne.

S razantní změnou počítá nová vyhláška, kterou ministerstvo dopravy poslalo do meziresortního připomínkového řízení. „Připravuje se nový cenový výměr, který nebude poskytování slev pro studenty a žáky dopravcům nařizovat,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Opatření se může dotknout nakonec všech studentů, kteří dosud jezdí autobusem nebo vlakem, v ohrožení jsou slevy hlavně na nedotovaných autobusových a vlakových linkách, tedy například vlaky mezi Prahou a Ostravou nebo autobusy mezi Prahou a Brnem. Povinnou slevu budou muset nabídnout dopravci jen postiženým a jejich doprovodu. Návrh musí schválit ještě vláda.

Dosud musí studentům dopravci slevit čtvrtinu z plné ceny. „Chápu, že zrušení slev pro studenty a žáky zasáhne nejeden rodinný rozpočet. Proto jsem zahájil jednání s Českými drahami směřující k tomu, že tento dopravce zachová určitou formu slev pro žáky, studenty, ale i důchodce,“ řekl ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS). Pro studenta, který každý týden cestuje mezi Prahou a Olomoucí, může konec slev znamenat v účtech za dopravu 440 Kč navíc.

„Jsme národní dopravce, a proto se stejně jako v případě slev pro důchodce budeme i v případě zrušení dotovaných slev pro studenty snažit vytvořit vlastní nabídky,“ řekl mluvčí drah Radek Joklík.

Nový návrh má státu ročně ušetřit zhruba dvě stě milionů korun. Je reakcí na čím dál větší objem peněz, které musí ministerstvo dopravy posílat dopravcům za to, že vozí studenty. Do příchodu soukromých dopravců na trať z Prahy do Ostravy stát doplácel jen za nedotované pendolino, u ostatních vlaků, které si stát objednával, byly studentské slevy v ceně.

Za loňský rok stát vyplatil dopravcům na slevách 236 milionů korun. Železniční dopravci z této sumy dostali necelých sto milionů korun, což je nárůst o více než padesát procent.

Mladá fronta Dnes – redakčně kráceno, celý text je v dnešním vydání MfD

Jan Sůra

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.