Zlínský primátor ocenil propagátorku dárcovství kostní dřeně

Zdena Wasserbauerová

Ocenění primátora města Zlína včera převzala propagátorka dárcovství kostní dřeně Zdena Wasserbauerová (foto) ze sdružení Šance. Primátor Miroslav Adámek (STAN) jí tímto způsobem poděkoval za dlouholetou neúnavnou a nezištnou pomoc při hledání nových dárců kostní dřeně.

Ocenění uděluje primátor nepravidelně, v minulosti jej získal například divadelní režisér Jan Antonín Pitínský.

V českém registru dárců bylo na konci loňského roku téměř 24.000 lidí, za rok 2014 v něm přibylo 1730 nových dárců. V Česku trpí podle lékařů leukemií do 10.000 obyvatel. Zhruba třetina z nich trpí agresivním typem, který ohrožuje život.

Primátor připomněl, že bez dárců by mnoho lidí přišlo o život. „U této nemoci je rozhodující včasná transplantace kostní dřeně, a ta se získává od vhodných dárců z registru. Těch musí být co nejvíce, protože darovat může jen přibližně každý stý. Díky paní Zdeňce Wasserbauerové se tento registr úspěšně rozrůstá,“ uvedl Adámek.

Wasserbauerová už přivedla do českého registr dárců kostní dřeně téměř 6000 lidí, pomáhá také v kampaních za záchranu konkrétních nemocných. „Moc si tohoto ocenění vážím, stejně jako dlouholeté spolupráce s panem Adámkem a městem Zlínem,“ podotkla Wasserbauerová.

Město s ní propaguje dárcovství kostní dřeně i krve dlouhodobě, například v rámci charitativní cyklotour Na kole dětem jezdce na velocipedu Josefa Zimovčáka. „Letos se tato akce uskuteční 12. června, darování bude v prostorách transfuzního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati, program na náměstí Míru. Aktuálně také Zdena Wasserbauerová s vedením města vyzývají Zlíňany k zápisu do registru dárců kostní dřeně, hledá se totiž dárce pro mladou maminku ze Zlínského kraje,“ uvedl Dvořák.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.