Naděje Vesny ještě neumírá, do hry vstupuje i prezident

Dětská léčebna Vesna v Janských Lázních má skončit v září. Kvůli velkému zájmu rodičů by ale mohla vydržet až do konce roku. Autoři petice proti jejímu zavření burcují politiky, aby změnili systém předepisování lázeňské péče. Pomoci jim chce i prezident Miloš Zeman.

Zprávy o brzkém konci největší a nejznámější české dětské léčebny Vesna v Janských Lázních vyděsily rodiče nemocných dětí natolik, že zavalili lékaře a pojišťovny žádostmi o pobyt. Chtějí ho se svými dětmi stihnout, ještě než půjde léčebna ke dnu.

Vesna měla skončit už v září, s novými rezervacemi by ale podle Ivy Řezníčkové z Odborového svazu zdravotnictví mohla sloužit alespoň do prosince. „Samozřejmě je to prodlužování agonie. Pacienti se teď nakumulují, a na přelomu roku jich už zase bude nedostatek,“ uvědomuje si Řezníčková.

Ředitel Janských Lázní Roman Koudele optimistický není. „V současné době máme v zásobě 340 přihlášek, což nám stačí na tři turnusy. Část pacientů si navíc vyčerpáme už teď v průběhu května,“ vysvětluje Koudele, který v současné době není schopen určit přesné datum, kdy by Vesnu měli zavřít.

Ke zvýšení zájmu o dětskou léčebnu burcují rodiče i autoři petice za její záchranu. Do karet jim ale příliš nehraje nový indikační seznam, který délku a intenzitu pobytu v lázních určuje přísněji. „Počet pacientů se nám rychleji vyčerpá kvůli tomu, že se zkrátila délka pobytů,“ říká ředitel.

Hendikepované děti, které dříve v ozdravovně pobývaly dva měsíce, tam v současnosti pojišťovna vyšle už jen na poloviční dobu. Stejně tak rodiny, které doposud jezdily do Vesny dvakrát do roka, nově musí vystačit jen s pobytem jedním.

„Rodiče by o Vesnu zájem měli, pojišťovny jim ale kvůli novému indikačnímu seznamu pobyty v takové míře neproplatí,“ potvrzuje Řezníčková, která se do petičního hnutí proti rušení dětské léčebny zapojila za odbory. Petici doposud jen na internetu podepsalo téměř 18 tisíc lidí, další lidé ji podepisují v papírové formě.

I kdyby Vesna vydržela až do konce roku nebo třeba i déle, vedení lázní stejně bude muset několik desítek zaměstnanců propustit, jak už avizovalo.

„Do dneška jsme nepropustili žádného zaměstnance, i když téměř všechny lázně v republice musely část zaměstnanců propouštět. Pokud jich teď propustíme kolem osmdesáti, chod lázní to neovlivní, personálu máme v této době nadbytek,“ vysvětluje ředitel Koudele.

Zároveň ale dodává, že pokud bude nucen Vesnu zavřít, přijdou Janské Lázně o řadu skvělých odborníků: „Byla by to škoda, protože by odešel personál, který je na výborné úrovni a díky němuž jsme si vybudovali takovou pověst, jakou máme.“

Vesna, která léčí zejména děti po obrně nebo s problémy pohybového ústrojí po nehodách nebo různých nemocech, totiž závisí zejména na práci vynikajících fyzioterapeutů a lékařů. Léčebna disponuje rehabilitačním zařízením a pokoji vybavenými takovým pacientům doslova na míru.

„Jsou to unikátní lázně, do kterých stát investoval nemalé peníze. Veškeré ty velké investice jsou teď vlastně zmařeny,“ míní senátor a lékař Vladimír Dryml, jenž dlouhodobě kritizuje ministra zdravotnictví Leoše Hegera a jeho politiku.

Podle Drymla se o Vesnu zajímá dokonce i prezident Miloš Zeman, který se hodlá do boje za její zachování zapojit.

Poté, co se na veřejnost dostaly první informace o jejím nadcházejícím zániku, o dětskou léčebnu se ve velkém začali zajímat i politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem. „Jednal jsem s panem prezidentem, který přislíbil, že se pokusí změnit komunikaci mezi ministerstvem zdravotnictví a zdravotníky,“ říká senátor Dryml, který se řadí k blízkým Zemanovým spolupracovníkům.

„Prezident se tímto tématem bude zabývat během své návštěvy v Královéhradeckém kraji. Její termín ale zatím není znám,“ upřesnila Zemanova mluvčí Hana Burianová. Jeho domovská Strana práv občanů Zemanovci se zařadila mezi politická uskupení, která se začala v kauze Vesna angažovat.

„Jako petiční výbor jsme oslovili nejen média a občany, ale i politiky, kteří mají moc něco ovlivnit. Kromě Zemanovců nám zatím vyjádřili podporu komunisté a sociální demokraté. Vládní koalice kromě vicepremiérky Karoliny Peake na naše dopisy zatím nereagovala,“ vykládá odborářka Řezníčková.

Krajští Zemanovci se s vedením Janských Lázní sejdou příští týden. S ředitelem lázní se v uplynulých dnech sešli i poslanci Věcí veřejných, kteří plánují osobní návštěvu léčebného zařízení.

Kromě nich podporu lázním vyjádřila i kandidátka na prezidenta Táňa Fischerová, která se už dlouhé roky stará o hendikepovaného syna. S pomocnou rukou přispěchali i krajští komunisté. „O podporu zachování léčebny požádám i členy rady Královéhradeckého kraje zvolené za KSČM. Držím vám palce a vytrvejte,“ vzkázala autorům petice krajská šéfka strany Taťána Lankašová.

Částečnou šanci na přežití by podle ředitele lázní měly „Jánky“ v případě, že by se jejich část podařilo transformovat na odborný léčebný ústav. „Jednou z jeho výhod je, že nemá stanovenu maximální délku pobytu, jako je to u lázní. Zároveň je brán více jako zdravotnické zařízení, na rozdíl od lázní, které jsou stále na okraji,“ uvádí Koudele.

Michaela Rambousková
Mladá fronta DNES

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.