Důchody se příští rok zvýší o v průměru 200 korun

xxx.cnb.cz

Důchody by se měly příští rok zvýšit v průměru o 200 korun měsíčně. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to uvedl po jednání Sněmovny, která vládě udělila pravomoc mimořádně zvyšovat penze nad zákonný rámec, pokud by jejich růst podle pravidel běžné valorizace byl velmi nízký.

Vládní kabinet původně navrhoval hranici 1,7 procenta, sociální demokraté ale ve Sněmovně prosadili, aby navýšení důchodů z rozhodnutí vlády mohlo být až o 2,7 procenta.

„Díky vládní novele se zvýší příští rok důchody průměrně o 200 korun. Ve Sněmovně jsme prosadili nová pravidla, která umožní vládě valorizovat starobní a invalidní penze vyšším tempem, než tomu bylo v minulosti,“ uvedl po hlasování Sobotka. Novelu nyní posoudí Senát.

Schválený limit 2,7 procenta by příští rok umožnil vládě zvýšit starobní důchody proti letošku v průměru zhruba až o 300 korun měsíčně. Koalice se ale zatím shoduje na valorizaci o 200 korun. Podle zákonného rámce by odhadované zvýšení činilo kolem 180 korun.

Důchody se v Česku podle zákona zvyšují vždy od ledna, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Tyto ukazatele byly v posledních letech velmi nízké, měsíční penze by tak letos vzrostla v průměru o 40 korun. Zákonodárci proto letos v únoru přidali důchodcům jednorázově 1200 korun navíc.

Pro vládní novelu včera zvedlo ruku 138 ze 171 přítomných poslanců. Vedle klubů koaličních ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL ji podpořili také opoziční poslanci KSČM, Úsvitu a nezařazení členové dolní komory. Proti hlasovalo 30 poslanců za TOP 09 a ODS.

1 komentář

  1. Další výsměch!!!! Já s mým ČID dostanu možná 50Kč a to je bohužel jediný můj příjem.Bez práce jsem asi 3 roky.Kdybych neměla manžela,tak by byl ze mě bezdomovec!A to jsem zjistila,že bych si měla platit měsíčně 1891 Kč na starobní důchod.O cenách léků ani Nemluvím!!Copak můžu za to,že jsem tak nemocná!!Když jsem se narodila měli mě utopit kotě …..

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.