Blížící se bouřky zatěžují lidi s chronickými nemocemi

Blížící se bouřky zatěžují hlavně lidi s nemocným srdcem, vysokým tlakem, epileptiky a astmatiky. Změny atmosférického tlaku působí i na psychiku, hrozí víc dopravních nehod.

Změny atmosférického tlaku před bouří působí i na psychiku, je více nervozity, lidé se snáze dostanou do sporů a reagují zkratkovitě. To je nebezpečné hlavně na silnicích, hrozí víc dopravních nehod, řekl praktický lékař Jan Jelínek, který právě jel po silnici jižními Čechami.

Podle předpovědi hrozí v noci na pátek silné bouřky s krupobitím, rtuť teploměru se má vyšplhat až na 38 stupňů Celsia.

„Situace těsně před bouřkou je nebezpečná z řady důvodů. Přetěžuje lidi, kteří trpí oběhovými poruchami, kardiaky, vadí astmatikům a zvlášť upozorňuju i na to, že je poněkud nebezpečno na silnicích a že jsou časté konfliktní situace, protože někteří lidé se před bouřkou ne tak zcela dobře ovládají,“ řekl lékař.

Po příchodu bouřky se lidem začne ulevovat, nastává ale další nebezpečí, a to blesky. Jelínek radí neschovávat se pod stromy, nebýt na místech, kde člověk vyčnívá nad reliéf krajiny. Pokud jede na kole či na koni, měl by zastavit, slézt a najít si místo, kde nebude vyčnívat. Úrazy bleskem jsou na koni prý dokonce častější než na kole, protože kůň je vodivý, je dokonale uzemněný a jezdec na něm funguje jako hromosvod.

Za bouřky je vysoce rizikové koupání v plastikových bazénech, které nejsou uzemněné. Naproti tomu v přírodních nádržích by se člověku nic stát nemělo. V každém případě ale je lepší vrátit se na břeh.

Odborníci radí za bouřky neutíkat, nebezpečí zásahu bleskem tím stoupá. Nejlépe je zalehnout do nějaké prohlubně, aby tělo nevyčnívalo. Tak je nutno setrvat, dokud se bouře nevzdálí alespoň deset kilometrů. V této vzdálenosti je, když se dá napočítat mezi blesknutím a hromem do třiceti.

Venku za bouřky je nebezpečné držet delší kovové předměty, mohou působit jako hromosvod. Kovové chodecké hole je lepší odhodit. Od vysokých stromů, skal či sloupů by člověk měl být nejméně dva metry, ale raději mnohem dál.

Člověk zasažený bleskem zpravidla potřebuje masáž srdce a umělé dýchání. S oživováním se musí začít hned a provádět je až do chvíle, než dorazí lékař. Zasažený člověk umírá prý až v 80 procentech případů, ve zbylých 20 procentech je zraněn a hrozí trvalé následky.

invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.