Čechům nákaza MERS nehrozí, opatření nechystáme, tvrdí Zaorálek

foto: stockvault

Českým občanům nyní žádné přímé nebezpečí nákazy koronavirem MERS nehrozí. Česká republika proto zatím nechystá žádná opatření proti jeho šíření. Po jednání s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem to dnes novinářům řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

foto: stockvault

V Jižní Koreji se koronavirem dosud nakazilo 150 lidí a 16 osob chorobě podlehlo.

foto:  stockvault
foto: stockvault
Podle Zaorálka by Češi měli zvážit cestu do regionu a ti, kteří se vrací z oblastí zasažených nákazou, by měli pečlivě sledovat svůj zdravotní stav. „Ale v tuto chvíli situace není taková podle všech informací, které máme k dispozici, že by bylo třeba přijímat jakákoli opatření. Přímé nebezpečí českým občanům nehrozí,“ zdůraznil šéf diplomacie.

Česko má se Soulem přímé letecké spojení, Zaorálek ho ale nepovažuje za „rizikový moment“. Jižní Korea podle něj věnuje situaci velkou pozornost a je přesvědčen, že tamní zdravotnický systém ji zvládne.

Infekci způsobuje koronavirus z téhož kmene, jako je virus zodpovědný za onemocnění SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), které v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. Úmrtnost na MERS je podle Světové zdravotnické organizace podstatně větší, tento virus se ale šíří pomaleji než SARS.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.