Byznys nebo strach z trestu? Politici dumají, proč topka tak brání sockarty

Proč se TOP 09 tak drží projektu sKaret? Premiér Petr Nečas v rozhovoru pro HN naznačil, že za tím mohou být i skryté zájmy – někdo má na projektu vydělat. Zástupci ČSSD připouští, že i to může být jedna z variant.

„Na celém projektu pana Drábka a pana Šišky zřejmě někdo stále vydělává… Proto má paní ministryně úkol tento podnik za každou cenu udržet,“ sdělil ParlamentnímListům.cz svůj názor místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Ačkoliv totiž premiér Petr Nečas navrhl, aby byly sKarty zrušeny, ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová zrušení odmítá.

Jak ale sám Zaorálek poznamenává, za vším může být také jen strach z případných důsledků. „Druhá věc je, kdo by v případě odstoupení od smlouvy měl zaplatit oněch 300 milionů, které Česká spořitelna prodělá. Musíme mluvit také o odpovědnosti trestní. Ministerstvo v téhle smlouvě porušilo zákon,“ míní poslanec.

Sám Nečas v rozhovoru vypočítal tři možné scénáře, proč TOP 09 odmítá sKarty „pustit“. Jedním byla ješitnost TOP 09 a odmítání rozloučit se se svou vlajkovou lodí. „Za druhé jsou to nějaké skryté zájmy – možná na tom projektu mohl nebo měl někdo vydělat,“ pokračoval premiér. Jako třetí uvedl i ten, o kterém spekuluje Zaorálek.

Vůbec nešlo o užitek občanů nebo státu

I stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc má jasno – zakázka sKaret je opravdu podezřelá. „Projekt sKaret je od začátku provázen nestandardními kroky. Neproběhlo zákonné výběrové řízení na dodavatele, smlouvu nepodepsal ministr, ale pouze náměstek, zákony upravující užívání sKarty byly přijímány až v průběhu projektu, atd. Na mě to působí tak, že vůbec nešlo o užitek občanů či státu z projektu, ale o projekt jako takový,“ naznačuje Tejc, že za sKartami skutečně může být „něco většího“, jak řekl sám premiér Nečas.

Jak ale poznamenává poslankyně LIDEM Dagmar Navrátilová, původně premiér nebyl až tak kritický – prosazoval například dobrovolnost sociálních karet. „Výplata sociálních dávek prostřednictvím sKaret představuje pro klienty rozšíření způsobu čerpání dávek. Já sám jsem příznivcem moderních technologií, ale zároveň jsem důsledně pro jejich dobrovolné užívání a pro postupný evoluční vývoj, který bude rozšiřovat používání těchto moderních principů,“ uvedl na konci loňského roku na tiskové konferenci.

Najednou premiér otočil. Proč?

„Pan premiér projekt podporoval, osobně se účastnil prosincové dohody se spořitelnou. Jeho současná vyjádření, která sKartu zcela negují, mne proto poněkud překvapují. Pokud má premiér informace, které nemá Sněmovna a veřejnost, měl by nás neprodleně informovat,“ říká k jeho nynějším prohlášením Navrátilová.

Jak uvedla ParlamentnímListům.cz, její strana nyní požaduje urychlené předložení nákladů a sankcí. Až poté se definitivně rozhodne, jaké další kroky LIDEM podnikne.

Nejen Nečas, ale i další členové ODS upozorňují na nestandardnost sKarty. Premiér hovořil o přehnané ceně karet, poslanec Boris Šťastný zmiňuje klientelismus. „SKarta nebo ‚nová‘ Opencard, to obojí jsou přeci falešné karty TOP 09, se kterými obehrávají naše občany. Netransparentnost, klientelismus, propojení zakázek se stranickými představiteli, střet zájmů, nestandardní výběrová řízení a předraženost, to jsou hlavní esa v rukávu falešných karetních hráčů z TOP 09,“ řekl ParlamentnímListům.cz.

Podobných věcí si měl premiér ale všimnout dříve, podle bývalého poslance ODS, nyní nezařazeného, Michala Doktora hovoří Nečas trochu opožděně. „Každý neseme odpovědnost za svá slova i činy. Toto mi připadá stejně pozdní procitnutí jako probuzení letošního jara,“ přirovnává poslanec.

„Pan premiér se měl radit před podpisem smlouvy se spořitelnou, tady nejde jen o sKarty, ale i o bezpečí milionu dat důchodového systému,“ varuje také Doktor.

Parlamentnilisty.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.